Агнес Гонджа Бояджіу (рід. 1910 Македонія) відома як свята Тереза ​​Калькуттска або просто Мати Тереза. З 2016 зарахована до лику святих (канонізована) католицькою церквою. Володарка Нобелівської премії миру (1979) і Золотої медалі Конгресу США (1997) і ряду інших нагород в диктаторських країнах.

У 18 років, закінчивши школу, вона поїхала до Ірландії і після двомісячних курсів англійської при чернечому ордені сестер Лорето вирушила до Індії. Після постригу в черниці Агнес взяла ім’я Тереза ​​і почала викладати в школі для забезпечених дівчаток в Калькутті. У 27 років вона стала директором школи, а через десять років залишила школу, оселилася в найбіднішому районі Калькутти і в 1952 відкрила перший будинок для вмираючих (house of the dying).

Діяльність Терези критикувалася в зв’язку з сумнівними політичними зв’язками черниці, неефективним використанням отриманих від пожертвувань коштів і відмовою від використання знеболюючих засобів під час лікування. Клініки Терези отримували пожертви на мільйони доларів, але їх пацієнти не отримували медичної допомоги: «Мати Тереза ​​вважала, що хворий повинен страждати, як Христос на хресті». У звіті, опублікованому в німецькому журналі Stern, стверджується, що в 1991 році тільки 7% пожертвувань, які надійшли в місію милосердя, були використані на благодійні цілі.

Коли 26 липня 1963 року її рідне місто Скоп’є в результаті землетрусу сильно постраждав (там загинуло 1070 чоловік і було зруйновано 75% будівель), Агнес Бояджіу відмовилася виділяти йому фінансову допомогу від свого чернечого ордену.

Під час природних катаклізмів в Індії, жертвами яких ставали сотні тисяч людей, мати Тереза ​​закликала молитися про постраждалих, проте жодного разу не пожертвувала гроші для допомоги.

Тереза ​​була другом багатьох порочних диктаторів і злочинців. У 1981 вона відвідала Гаїті, де правив диктатор Жан-Клод Дювальє (в 1986 був повалений народним повстанням, але перед цим розграбував країну і викрав велику частину скарбниці) і виступила зі словами схвалення на його адресу, заявляючи, що «підкорена любов’ю Дювальє до свого народу »і що« народ платить йому повною взаємністю ». За це вона отримала від гаїтянського диктатора гроші в розмірі 2,5 мільйона доларів і була нагороджена найвищою нагородою країни – орденом Легіону слави. Візит Терези обійшовся владі злиденної країни в суму близько $ 1 мільйон.

Мати Тереза ​​прославилася госпіталями, в яких полегшували страждання хворих і вмираючих.

Що представляють собою це госпіталі насправді, розповіла в документальному фільмі «Ангел з пекла» Мері Лаудон, яка працювала в одному з них: «Перше враження було, ніби я бачу кадри з нацистського концтабору, так як всі пацієнти теж були поголені наголо. З меблів тільки розкладачки і примітивні дерев’яні ліжка. Два зали. В одному повільно вмирають чоловіки, в іншому – жінки. Практично ніякого лікування, з ліків тільки аспірин та інші дешеві препарати. Крапельниць не вистачало, голки використовувалися багаторазово. Черниці промивали їх у холодній воді. На моє запитання: чому вони не роблять їх дезінфекцію в окропі , мені відповіли, що це не потрібно і на це немає часу » .

До речі, сама Тереза, ставши літній, здоров’я в своїх центрах не поправлятися ніколи – лікувалася в США і Італії. Під час операції їй робили наркоз – страждати, як Ісус, вона не дуже хотіла. Згодом було розвінчано і створені нею дива: розсмокталася пухлина хворий, до якої Тереза ​​доклала медальйон, розсмокталася, але потім виявилося, що вона була не пухлиною, а кістою і чаклували над нею медики. Але чудо зцілення від раку мозку по молитві Матір Терезу спростувати ніхто не зміг – такий факт був зафіксований, і цього вистачило для канонізації, яка неможлива, якщо людина не скоїла дива.

Навряд чи все католицькі священики з оточення матері Терези не розуміли, що відбувається. Відомо, що коли вона була серйозно хвора, архієпископ Калькутти велів читати над нею обряд екзорцизму. Після, коли покійну черницю стали готувати до звання святий, він пояснював це тим, що в її серці в той момент міг би проникнути диявол. Однак історія, здається, не знає випадків, коли священики приймали рішення проводити обряд екзорцизму превентивно. Але, які б не були сумніви у архієпископа щодо Терези, він залишив їх при собі назавжди.